2024 Ski-Doo MXZ Sport - 600 EFI
$9,749
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 600 EFI |
| Engine Details | Liquid-cooled, two-stroke |
| Engine Horsepower | 85 |
| Cylinders & Displacement | 2 - 599.4 cc |
| Bore x Stroke | 72.3 mm - 73 mm |
| Carburation | EFI |
| Fuel Tank/ Octane | Regular unleaded - 87 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 435 lb/ 439 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | pDriveTM |
| Driven clutch | QRS |
| Drive sprocket pitch | 2.86 in |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 115.2/119.6 x 47.8 (adjustable) x 49.9 in |
| Ski stance | 43 (adjustable) |
| Available tracks (L x W x Profile) | RipSaw† |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RAS X |
| Rear suspension | SC-5M |
| Front/Center Shock | Motion Control |
| Rear shock | KYB 36 |
| Front suspension travel | 9.3 in |
| Rear suspension travel | 9.6 in |