2024 Ski-Doo MXZ X-RS - 850 E-TEC Turbo R with Water Injection System
$15,699
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 800R E-TEC |
| Engine Details | Liquid-cooled, two-stroke, turbocharged, water injection system, eRAVETM |
| Engine Horsepower | 180 |
| Cylinders & Displacement | 2 - 849 cc |
| Bore x Stroke | 82 mm - 80.4 mm |
| Carburation | E-TEC direct injection with additional booster injectors |
| Fuel Tank/ Octane | Premium unleaded - 91 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 494 lb/ 498 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | pDrive with clickers |
| Driven clutch | QRS Vent Plus |
| Drive sprocket pitch | 2.86 in |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 119.6 x 47.8 (adjustable) x 49.9 in |
| Ski stance | 43 (adjustable) |
| Available tracks (L x W x Profile) | RipSaw† |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RAS X |
| Rear suspension | rMotion X Competition |
| Fron/Center/Rear Shock | KYB Pro 40 EA-3 R Kashima |
| Front suspension travel | 10.4 in |
| Rear suspension travel | 11.5 in |