2024 Ski-Doo MXZ X - 850 E-TEC
$14,299
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 850R E-TEC |
| Engine Details | Liquid-cooled, two-stroke, eRAVE™ |
| Engine Horsepower | 165 |
| Cylinders & Displacement | 2 - 849 cc |
| Bore x Stroke | 82 mm - 80.4 mm |
| Carburation | E-TEC direct injection with additional booster injectors |
| Fuel Tank/ Octane | Premium unleaded - 91 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 480 lb/ 484 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | pDrive with clickers |
| Driven clutch | QRS Vent |
| Drive sprocket pitch | 2.86 in |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 115.2/119.6 x 47.8 (adjustable) x 49.9 in |
| Ski stance | 43 (adjustable) |
| Available tracks (L x W x Profile) | RipSaw† |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RAS X |
| Rear suspension | rMotion X |
| Fron/Rear Shock | KYB Pro Smart-Shox opt. |
| Center Shock | KYB 36 Plus |
| Front suspension travel | 10.4 in |
| Rear suspension travel | 11.5 in |