2024 Ski-Doo MXZ - 120
$4,149
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | 123 cc |
| Engine Details | Air cooled, 4-stroke |
| Engine Horsepower | 6.5 |
| Cylinders & Displacement | 1 - 123 cc |
| Bore x Stroke | 56 mm - 50 mm |
| Carburation | Carburetor |
| Fuel Tank/ Octane | Regular unleaded - 87 |
| Fuel Tank | 1.9 L / 0.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 0.55 L / 0.15 qt |
| Dry Weight | 170 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | Centrifugal |
| Drive sprocket pitch | 2.59 |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 84 x 36 x 34 in |
| Ski stance | 30.5 (adjustable |
| Available tracks (L x W x Profile) | Cobra |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | A-arms |
| Rear suspension | Slide rail, adjustable torsion spring |
| Front/Rear Shock | Hydraulic twin-tube |
| Front/Rear suspension travel | 4.5 in |