2024 Ski-Doo MXZ - 200
$4,149
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | 123 cc |
| Engine Details | Air cooled, 4-stroke |
| Engine Horsepower | 9 |
| Cylinders & Displacement | 1 - 192 cc |
| Bore x Stroke | 70 mm - 50 mm |
| Carburation | Carburetor |
| Fuel Tank/ Octane | Regular unleaded - 87 |
| Fuel Tank | 8.3/2.2 US gal |
| Oil Tank Capacity | 0.55 L / 0.15 qt |
| Dry Weight | 217 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | CVT System |
| Drive sprocket pitch | 2.59 |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 84 x 36 x 34 in |
| Ski stance | 30.5 (adjustable |
| Available tracks (L x W x Profile) | Cobra |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | A-arms |
| Rear suspension | Slide rail, adjustable torsion spring |
| Front/Rear Shock | Hydraulic twin-tube |
| Front suspension travel | 4.5 in |
| Rear suspension travel | 8.5 in |