2024 Ski-Doo RENEGADE Adrenaline with Enduro Package - 900 ACE TURBO
$15,699
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 600R E-TEC |
| Engine Details | Liquid-cooled, four-stroke D.O.H.C., dry sump, turbocharged |
| Engine Horsepower | 130 |
| Cylinders & Displacement | 3 - 899 cc |
| Bore x Stroke | 73 mm - 69.7 mm |
| Carburation | E-TEC® direct injection |
| Fuel Tank/ Octane | Premium unleaded - 91 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 502 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | pDrive |
| Driven clutch | QRS Vent |
| Drive sprocket pitch | 2.86 |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 119.6 x 47.8 (adjustable) x 52.4 in |
| Ski stance | 43 (adjustable) |
| Available tracks (L x W x Profile) | Ice Ripper† XT 137 x 15 x 1.25 |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RAS X |
| Rear suspension | rMotion X |
| Front/Center Shock | KYB† 36 |
| Rear shock | ACS (Air Control Suspension) |
| Front suspension travel | 9.3 in |
| Rear suspension travel | 10.9 in |