2024 Ski-Doo RENEGADE X-RS - 900 ACE TURBO R
$18,199
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 900 ACE TURBO R |
| Engine Details | Liquid-cooled, four-stroke D.O.H.C., dry sump, turbocharged |
| Engine Horsepower | 180 |
| Cylinders & Displacement | 2 - 899 cc |
| Bore x Stroke | 73 mm - 69.7 mm |
| Carburation | EFI |
| Fuel Tank/ Octane | Premium unleaded - 91 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 535 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | pDrive |
| Driven clutch | QRS Vent |
| Drive sprocket pitch | 2.86 in |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 119.6 x 47.8 (adjustable) x 49.9 in |
| Ski stance | 43 (adjustable) |
| Available tracks (L x W x Profile) | RipSaw† 137 x 15 x 1.25/Ice Ripper† XT 137 x 15 x 1.25/137 x 15 x 1.5 |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RAS X |
| Rear suspension | rMotion X |
| Front/Center/Rear Shock | KYB† Pro 36 EA-3 |
| Front suspension trave | 9.6 in |
| Rear suspension trave | 11.5 in |