2024 Ski-Doo SKANDIC LE - 600 ACE
$11,349
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 600 ACE |
| Engine Details | Liquid-cooled, four-stroke D.O.H.C., dry sump |
| Engine Horsepower | 62 |
| Cylinders & Displacement | 2 - 600 cc |
| Bore x Stroke | 73 mm - 69.7 mm |
| Carburation | E-TEC® direct injection |
| Fuel Tank/ Octane | Regular unleaded 87 |
| Fuel Tank | 42 L / 11.1 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 596 lb/ 633 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | eDriveTM 2 |
| Driven clutch | QRS |
| Drive sprocket pitch | 2.86 in |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 126.9 x 42.8 x 59.6 in |
| Ski stance | 35 in |
| Available tracks (L x W x Profile) | Silent Cobra WT |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | LTS |
| Rear suspension | SC-5U |
| Front/Center Shock | Motion Control |
| Rear shock | KYB 36 |
| Front suspension travel | 5.9 in |
| Rear suspension travel | 9.4 in |