2024 Ski-Doo SKANDIC SE - 900 ACE
$14,899
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 900 ACE |
| Engine Details | Liquid-cooled, four-stroke D.O.H.C., dry sump |
| Engine Horsepower | 95 |
| Cylinders & Displacement | 3 - 899 cc |
| Bore x Stroke | 73 mm - 69.7 mm |
| Carburation | EFI |
| Fuel Tank/ Octane | Premium unleaded - 91 |
| Fuel Tank | 42 L / 11.1 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.3 L / 3.5 qt |
| Dry Weight | 663 lb/ 695 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | pDrive |
| Driven clutch | QRS |
| Drive sprocket pitch | 2.86 in |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 126.9 x 42.8 x 59.6 in |
| Ski stance | 35 in |
| Available tracks (L x W x Profile) | Silent Cobra WT |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | LTS |
| Rear suspension | SC-5U |
| Front Shock | Motion Control |
| Center/Rear Shock | KYB 36 |
| Front suspension travel | 5.9 in |
| Rear suspension travel | 9.4 in |