2024 Ski-Doo SUMMIT® X With Expert Package - 850 E-TEC
$17,399
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 850 E-TEC |
| Engine Details | Liquid-cooled, two-stoke, eRAVE™ |
| Engine Horsepower | 165 |
| Cylinders & Displacement | 2 - 849 cc |
| Bore & Stroke | 82 mm - 80.4 mm |
| Carburation | E-TEC® direct injection with additional booster injectors |
| Fuel Tank/ Octane | Premium unleaded - 91 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 430 lb/ 437 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | pDriveTM with clickers |
| Driven clutch | QRS Vent Plus |
| Drive sprocket pitch | 3.5 in |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 125.5/129.9/136 x 40.3 (adjustable) x 51.4 in |
| Ski stance | 34 (adjustable) |
| Available tracks (L x W x Profile) | PowderMax X-Light |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RAS 3 |
| Rear suspension | tMotion XT with adjustable limiter strap |
| Front/Center Shock | KYB† 36 Plus with lightweight springs |
| Rear shock | KYB Pro 36 EA-3 |
| Front suspension travel | 8.2 in |
| Rear suspension travel | 10.4 in |