2024 Ski-Doo TUNDRA LT - 600 EFI
$9,999
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 600 EFI |
| Engine Details | Liquid-cooled, two-stroke |
| Engine Horsepower | 85 |
| Cylinders & Displacement | 2 - 599.4 cc |
| Bore x Stroke | 72.3 mm - 73 mm |
| Carburation | EFI |
| Fuel Tank/ Octane | Regular unleaded - 87 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 491 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | eDriveTM 2 |
| Driven clutch | QRS |
| Drive sprocket | 2.86 in |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle overall (L x W x H) | 129.3 x 39.1 x 59.6 in |
| Ski stance | 32 in |
| Available tracks (L x W x Profile) | Charger |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | LTS |
| Rear suspension | SC-5U |
| Front/Center Shock | Motion Control |
| Rear shock | KYB 36 |
| Front suspension travel | 5.9 in |
| Rear suspension travel | 9.4 in |